می‌خواهیم در حوزه پردازش تراکنش‌ها سرآمد باشیم

شهاب جوانمردی

اولین گردهمایی همکاران واحد پرداخت الکترونیکی فناپ، روز یکشنبه، ۱۸ بهمن ماه با حضور مدیرعامل، قائم مقام مدیرعامل، عضو هیئت مدیره، معاون مالی و پشتیبانی، مدیر پرداخت الکترونیکی فناپ و سایر مدیران و همکاران این واحد در پردیس سینمایی قلهک برگزار شد.

این مراسم در دو بخش برگزار شد. در بخش اول، انیمیشن Inside out نمایش داده شد و در بخش دوم سخنرانی هایی در خصوص فعالیت واحد پرداخت الکترونیکی و آینده این واحد توسط شهاب جوانمردی، حسین اسلامی و محمد نژادصداقت انجام شد. پخش کلیپ همکاران واحد، برگزاری مسابقه شعرسرایی  و اجرای علیرضا قربانی، خواننده بنام موسیقی سنتی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

شهاب جوانمردی، مدیرعامل فناپ در این مراسم با تاکید بر این موضوع که می خواهیم در حوزه پردازش تراکنش ها سرآمد باشیم، گفت: پردازش تراکنش ها از پایان سال ۸۶ که مشغول تدوین گزارش عملکرد سالیانه و برنامه ریزی برای سال آینده بودیم، به عنوان ماموریت اصلی فناپ برای سال های پیش رو تعیین شد.

مدیرعامل فناپ ادامه داد: قصد داریم دنیا را با عینک تراکنش ببینیم و به مجموعه پردازش کننده تراکنش در کشور و منطقه تبدیل شویم؛ چرا که هر تراکنش می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستیقم اثرگذاری مالی داشته باشد.

جوانمردی، با بیان اینکه برای توسعه توانمندی های پردازش تراکنش ها علاوه بر حوزه مالی بایستی در حوزه های تلکام و محتوا حضور جدی داشته باشیم، گفت: حوزه پرداخت الکترونیکی نقطه قوت و اتکا برای حضور جدی دراین عرصه پردازشگری تراکنش ها است. امید است بتوانیم بواسطه تجمیع فعالیت ها در حوزه پرداخت الکترونیکی، دستاورد جدی کسب و کاری برای شرکت به ارمغان آوریم.

مدیرعامل فناپ با اشاره به سهم بازار حوزه پرداخت الکترونیکی فناپ بیان کرد: اگرچه در طول ده سال گذشته نتوانسته ایم جز سه بازیگر اصلی حوزه پردازش تراکنش های کشور باشیم، اما توانسته ایم بواسطه سرمایه گذاری روی سرمایه انسانی، توسعه فناوری و حوزه های دیگر زیرساخت، شرایط را برای حضورمان فراهم کنیم.

او افزود: امید داریم بتوانیم بواسطه ذهن های قدرتمند، دستان پرتوان و عزم استوارتان از یک سو سهم جدی از بازار پردازش تراکنش کشور را کسب کنیم و از سوی دیگر، نام فناپ را به عنوان ارائه دهنده سرویس های متنوع، مشتری مدارانه، کاربر پسند و جدید در لیست برترین های این حوزه قرار دهیم.

جوانمردی با اشاره به برنامه ها و اقدامات جدی رقبا و سایر شرکت های کوچک و بزرگ در این حوزه گفت: صنعت پرداخت الکترونیکی، عرصه رضایت و کارزار واقعی حوزه فناوری است؛ این صنعت جلوتر از تمامی عرصه ها در کشور رشد کرده و آمادگی هر گونه تغییر و تحول جدی را دارد.

او تصریح کرد: با نگاه و آرزوهای بزرگ می توانیم در سه سال آینده از مهمترین بازیگران این عرصه باشیم اما اگر خود را بزرگتر از دیگران بدانیم، ممکن است جایگاه فعلی را هم از دست دهیم.

مدیرعامل فناپ، کیفیت سرویس، مشتری مداری و پیاده سازی آنچه که مشتری می خواهد را از مهمترین ماموریت های پرداخت الکترونیکی دانست و گفت: یکی از استراتژی های فناپ، حرکت در بازار B2C است و حوزه پرداخت الکترونیکی جزیی لاینفک برای حرکت در این بازار است. مشتری به دنبال ساده ترین، پسندیده ترین، جذاب ترین و ارزان ترین راه است. فکرمان را منسجم کنیم تا در منظومه کسب و کاری کشور و در حوزه پرداخت تک ستاره باشیم.

حسین اسلامی، قائم مقام مدیرعامل فناپ نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این مراسم، حوزه پرداخت الکترونیکی فناپ را موتور پیشران این شرکت دانست و گفت: بخش های مختلف فناپ در حال آماده شدن برای حرکت در اوج و سرمایه گذاری هستند، این حرکت ها به موتور پیشرانی نیاز دارند که حوزه پرداخت نقش این موتور را ایفا می کند.

قائم مقام مدیر عامل فناپ با بیان اینکه حوزه پرداخت الکترونیکی در سال جاری پیشرفت خوبی در انضباط و مشتری مداری داشت، گفت: سال ۹۴ روی انضباط و مشتری مداری تمرکز داشتیم و سال آینده بهره وری و تمرکز روی خطوط در آمدی، کسب و کار ها و بحث های اساسی را مدنظر داریم.

اسلامی ادامه داد: تمرکز، موضوع اصلی است که به آن می اندیشیم و تمامی تغییرات در فناپ با این نگاه انجام می شود. حوزه پرداخت الکترونیکی فناپ برای حضور در بازار رقابتی بایستی با نگاهی منسجم مدیریت شود.

او بالا رفتن قدرت تحمل مدیران، توجه به تولید و نوآوری را از نکات مهم تمرکز دانست و گفت: یکی از نکات مهم این است که مدیران، قدرت تحمل خود را در استفاده از نیروهای کلیدی و بزرگ شدن نیروها بالا ببرند؛ به این معنا که بتوانند روحیه همکاری را تقویت کنند و افراد، افکار، مدیران و کسب و کارهایی با انواع مختلف همکاری، جذب و از حضور تیم ها و افراد جدید استقبال کنند.

قائم مقام مدیرعامل فناپ، تولید را نکته دوم برشمرد و اظهار داشت:  پیش از این در گروه فناپ، فرپام به تولید به مفهوم داشتن کارخانه نظر داشت، اما امروز پرداخت الکترونیکی نیز در حال حرکت به این سمت است و این حرکت، نوید آینده ای بسیار روشن را می دهد.

او با تاکید بر اهمیت حوزه بین الملل ادامه داد: حضور بین المللی در عرصه پرداخت بعد از تولید اولویت دارد، باید نگاهمان رو به بیرون باشد و به کشورهای دیگر ورود کنیم. محصولات و نرم افزارهایی تولید کنیم که علاوه بر داشتن سه ویژگی سرعت، سادگی و امنیت در خارج از مرزهای ایران قابل استفاده باشد.

اسلامی نوآوری را به عنوان آخرین نکته مطرح کرد و گفت: نوآوری بیشتر از اینکه یک بخش فناپ باشد، در نوع نگاه به کاری است که انجام می دهیم. زمانی که تلاش می کنید کارتان را به بهترین وجه انجام دهید، نوآوری شکل می گیرد. اگر نگاهمان نوآورانه باشد، دیگر مسایل همچون تولید بین المللی از دل آن بیرون می آید.

او در پایان بیان کرد: امروز نقطه عطفی در فناپ است؛ چرا که پرداخت الکترونیکی پس از سال ها فعالیت، به بلوغی رسیده است که نه تنها می خواهد روی پای خود بایستد و با بزرگان رقابت کند بلکه به عنوان موتور پیشران فناپ بخش های دیگر را راهبری کند.

محمد نژادصداقت، مدیر واحد پرداخت الکترونیکی در ادامه مراسم، به زمان شکل گیری و شروع فعالیت این واحد اشاره کرد و گفت: شروع فعالیت های واحد پرداخت الکترونیکی فناپ با نصب پنجاه هزار پایانه فروش برای بانک صادرات در سال ۸۹ بود. امروز توانسته ایم با تلاش تمامی چرخ دنده های سازمان و حضور تک تک بخش های این واحد همچون واحد فنی، مرکز تماس، عملیات، لجستیک و … تعداد پوزهای نصب شده خود را به  ۱۶۰ هزار در کشور برسانیم.

مدیر واحد پرداخت الکترونیکی فناپ افزود: در سال جاری، تلاش داشتیم پرداخت الکترونیکی را به عنوان یکی از ۶ حوزه استراتژیک فناپ شکل دهیم. در این راه،  واحد راهکارهای نوین، اپراتور تلفن همراه و ۷۲۰ در مجموعه پرداخت ادغام شدند.

نژادصداقت با تاکید بر بزرگتر شدن واحد پرداخت الکترونیکی به لحاظ سودآوری و ابعاد کار گفت: امروز برای شکل گیری پرداخت الکترونیکی فناپ، تفکیک مسئولیت انجام داده ایم. به طور مثال به شرکت پارسا ساختار و شکل داده ایم و حوزه مسئولیتیش را تفکیک کرده ایم.

او با بیان اینکه نقش واحد پرداخت الکترونیکی در جامعه، فراهم کردن بستر الکترونیکی است گفت:  واحد پرداخت الکترونیکی فناپ ماهانه ۲۰ میلیون تراکنش در ماه دارد و کاربران ۲۰ میلیون بار از سرویس های این واحد استفاده می کنند. ما در ۷۹۹  نقطه کشور پایانه فروش داریم و بصورت ماهانه، سرویس ارائه می دهیم.

نژادصداقت یکی از افتخارات واحد پرداخت الکترونیکی فناپ را نصب پایانه های فروش در کربلای معلی دانست و گفت: تا به امروز ۷۱ میلیون تومان درآمد از خارج کشور داشته ایم. می خواهیم ۳۰ درصد درآمدهای خود را از صادرات بدست آوریم و این کار تنها با عدم وابستگی به مرزهای ایران امکان پذیر است.

 او در توضیح دیگر اقدامات واحد پرداخت الکترونیکی بیان کرد: کارخانه تولید پایانه فروش را در منطقه آزاد اروند ( شهرک صنعتی خرمشهر) در دست تاسیس داریم که قصد داریم در نیمه اول اسفندماه آن را افتتاح کنیم. این کارخانه، ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه را دارد.

نژادصداقت با بیان اینکه می خواهیم در حوزه پرداخت الکترونیکی رتبه اول را بدست آوریم، گفت: تلاش داریم در سال ۱۴۰۰ زیرساخت یکی از سه درگاه پرداخت ایرانیان (انتقال ارزش از یک موجود به موجودی دیگر) را فراهم کنیم تا تمامی فعالیت های پرداختی از طریق آن انجام شود.

او در پایان، همدلی، نوآوری، داشتن همکارانی اخلاق مدار و عاشق کار و تولید محصولات ساده، امن و سریع را از مهمترین الزامات موفقیت واحد پرداخت الکترونیکی دانست.

این گردهمایی از ساعت ۱۴ آغاز و تا ساعت ۱۹:۳۰ ادامه داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *