سرمایه‌گذاران سنتی در فضای استارت‌آپ‌ها نیستند

شهاب جوانمردی

پنل تخصصی تأمین منابع مالی استارت‌آپ‌ها با تمامی دغدغه‌های مطرح از سوی سرمایه‌گذاران کلان در کسب‌وکارهای نوپا در یلدای کارآفرینان کشور برگزار شد؛ تاکید بر این مسئله که «استارت‌آپ‌های ایران» سرمایه‌گذار خارجی نمی‌خواهند، از جمله موضوعات این پنل بود.
به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ پنل تخصصی تأمین منابع مالی استارت‌آپ‌ها در شب یلدای کارآفرینان استارت‌آپی و در حضور بسیاری از جوانان صاحب ایده و دارای کسب‌وکار با حضور سرمایه‌گذاران کلان عرصه کسب‌وکارهای نوظهور ایران برگزار شد.

شهاب جوانمردی به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران حوزه استارت‌آپی در این پنل درباره حجم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در بازار استارت‌آپی کشور گفت: با توجه به اینکه بازارهای استارت‌آپی به شدت در حال رشد هستند و تجربه کشورهای دیگر هم نشان می‌دهد که این حوزه بخش‌هایی از بازار سنتی را به خود اختصاص می‌دهند لذا امید می‌رود ظرف چند سال آینده حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه بیش از رقم کنونی که کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود، شود.

وی با بیان اینکه سهم بخش خدمات از GDP در بازارهای دنیا بالای ۷۰ درصد است، ابراز کرد: متأسفانه در حال حاضر سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی کمتر از ۵۰ درصد و همچنان سهم صنعت و کشاورزی بیش از ۵۰ درصد است.

او درباره اینکه آیا سرمایه‌گذاران سنتی وارد سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها شده‌اند، گفت: گمان می‌کنم عملاً سه ضلع این مثلث یا در کم‌کاری یا در گام‌های اولیه هستند؛ سرمایه‌گذاران سنتی یا در این فضا نیستند یا بخش اندکی از سرمایه‌شان را وارد کرده‌اند.

جوانمردی افزود: سرمایه‌گذاران سنتی گمان می‌کنند سرمایه‌شان با ورود به این بخش‌ها در خطر قرار می‌گیرد که البته این موضوع ناشی از عدم شناخت آنهاست.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از این کم‌کاری هم به خود فعالان استارت‌آپی باز می‌گردد، عنوان کرد: آنها هم به سهم خود تلاشی برای ورود سرمایه‌گذاران سنتی به این حوزه نمی‌کنند و گمان می‌کنند هرچه کمتر با رفتارشان آشنا و عجین شوند، احتمال موفقیت‌شان بیشتر است.

او با تأکید بر اینکه فرمول ویژه‌ای برای موفقیت در سرمایه‌گذاری وجود ندارد و سرمایه‌گذاری باید گام‌به‌گام و توأمان با ریسک و عرق ریختن باشد، ابراز کرد: علی‌رغم اینکه ادبیات ما در مواجهه با سرمایه‌گذار سنتی مناسب نیست و نمی‌خواهیم آنها را بازی دهیم، سیاست‌گذار هم اقدامی در راستای اطمینان خاطر و کاهش شرایط ریسک برای این قبیل سرمایه‌گذاران انجام نمی‌دهد.

جوانمردی در پاسخ به این سؤال که آیا در فضای استارت‌آپی کشور به سرمایه‌گذاری خارجی هم نیاز داریم؟ گفت: در یک اقتصاد آزاد، سرمایه دنبال بهترین فرصت‌ها می‌گردد و هر چه بزرگتر می‌شود شعاع پیرامونی آن هم بزرگتر می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که سرمایه‌گذار بیرونی به دنبال سرمایه‌گذاری در فرصت‌های موجود در کشورمان باشد اما ما باید قوانین خاص خود را درارتباط با امکان حضور و میزان تملک دارایی داشته باشیم که مربوط به لایه یک تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری می‌شود.

وی افزود: حال اگر تا پیش از این ورود سرمایه‌گذار خارجی در بخش‌هایی نظیر بهره‌برداری از چاه‌های نفت تأثیرگذاری‌های فرهنگی و سیاسی خاص خود را داشته و ما قواعد خاصی را در برخورد با آنها اعمال می‌کردیم، در حوزه استارت‌آپی هم باید شرایطی ایجاد کنیم تا نحوه ورود سرمایه‌گذاران به صنعت مشخص شود. در این زمینه عقب‌ماندگی داریم و باید قوانینی را وضع کنیم.

این کارشناس سرمایه‌گذاری با بیان اینکه داستان‌های موفقیت کسب‌وکارها به جریان سرمایه‌گذاری بازخورد مثبت می‌دهد، تصریح کرد: نمونه‌های بسیاری از استارت‌آپ‌ها در کشور ما هستند که اندازه موفقیت‌شان به حدی بوده که برای کسب‌و‌کارهای سنتی تهدید ایجاد کردند.

وی افزود: ویترینی که برای استارت‌آپ‌ها درست می‌کنیم باید به دنبال جذب سرمایه‌گذاری باشد، متأسفانه نسل جدید به واسطه برخی اتفاق‌های داخلی و خارجی به دنبال موفقیت‌های بزرگ هستند و گاهی عمق نگاه‌شان این نیست که پای کار بمانند و در بلند مدت به نتیجه برسند؛ این موضوع تهدیدی درونی برای استارت‌آپ‌ها به حساب می‌آید.

جوانمردی درباره اثر حمایت‌های دولتی بر توزان سرمایه‌گذاری و نقشی که در این بین دارد، گفت: این حمایت‌ها و گاها سرمایه‌گذاری‌ها به شدت اثر منفی دارد و پیام آن به گونه‌ای است که انگار درصدد کاهش پول تزریق شده توسط سرمایه‌گذاران دیگر است؛ قطعا چون بنگاه‌های خصوصی بیش از هر بخش دیگری دیدگاه اقتصادی و هزینه فایده دارند، وظیفه ارزیابی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری مخصوصاً در حوزه‌های نوظهوری چون استارت‌آپ‌ها باید به آنها سپرده شود و دولت دخالتی در این بین نداشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *