هنوز در ایران زیست‌بوم نوآوری نداریم

شهاب جوانمردی

عصر دیروز پنل دیگری با موضوع نوآوری و تحت عنوان “روش‌های مدیریت نوآوری در شرکت‌های نوآور” در سالن کنفرانس خلیج فارس برگزار شد که شهاب جوانمردی، مدیرعامل فناپ یکی از اعضای این پنل بود.

جوانمردی در این نشست گفت: طی سال‌های قبل با یک‌سری طرح و ایده اولیه، کارهایی را شروع کردیم و در ادامه دوستان نوآوری را به مجموعه فناپ اضافه کردیم؛ شاید در هفت سال اول فعالیت به واسطه تزریق افکار گوناگون از منظر فناوری و بازار،‌ اصلا دغدغه نوآوری را نداشتیم، اما به مرور با چالش مواجه شدیم و دریافتیم که سرعت ما برای رسیدن به محصول و خدمت جدید با شرایط گذشته چندان قابل مقایسه نیست.

او افزود: مترصد این شدیم که بخواهیم سازوکارها را از آنچه که به‌صورت عادی در مجموعه جریان دارد با حوزه نوآوری عجین کنیم.

به گفته وی، عمدتا شرکت‌های حوزه فناوری و آی‌تی به واسطه طول عمر کوتاه و پشتوانه تجربی اندک با چالش جدی‌تری در حوزه نوآوری مواجه هستند. بنابراین در فناپ برنامه‌ریزی استراتژیک در حوزه‌های ۶گانه‌ای انجام و حوزه‌های پیش‌نگر طی سه تا پنج سال آینده نیز مشخص شد. حتی انتظار درآمدی فناپ نیز معلوم شد، اما همه اینها اسانسی می‌خواهد که بتواند تداوم حیات مجموعه را تضمین کند و بازخوردهای لازم را به موقع به ما بدهد.

مدیرعامل فناپ ادامه داد: ما یک اتودی از نسخه نوآوری فناپ برای مسایل پیش رویمان زده‌ایم. مثلا پاتوق نوآوری را برای کارشناسان خودمان و تیم‌های نوآور ایجاد کردیم. در ادامه با پیداش مرکز شتابدهی تریگ‌آپ، فرصتی برای مربی‌گری طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه به وجود آوردیم.

جوانمردی معتقد است: هر بنگاهی، پیش از هر چیز باید به دور از پرستیژ نوآوری، راجع به الزام و چگونگی تناسب کاری که می‌خواهد انجام دهد و انتظاراتش از عایدی آن برآوری داشته باشد. باید بتواند با چالش‌های سرمایه انسانی، سرمایه‌پذیری و … روبه‌رو شود تا این جریان تبدیل به حرکتی رشدیابنده برای تشکیل یک زیست‌بوم یا اکوسیستم شود، اما باید گفت در ایران هنوز این زیست‌بوم وجود ندارد و صرفا اتودهایی از آن زده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *